Czerwony Kapturek dla najmłodszych – bajka edukacyjna dla dzieci autystycznych.

Maluchy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kłecku obejrzały doskonale znane wszystkim dzieciom przedstawienie „Czerwony Kapturek”. Wystawiła je pod kierunkiem p. Danuty Jaworskiej klasa II d. Spotkanie w gościnnej bibliotece gimnazjalnej zorganizowała p. Natalia Maciuszek.

Tytułem przedstawienia jest przezwisko małej, ślicznej dziewczynki. „Czerwony kapturek” to nakrycie głowy, które chroni ją przed słońcem i deszczem. Dziewczynka nie rozstaje się z nim, ponieważ zostało wykonane przez ukochaną babcię. Pięknie w nim wygląda. Wszyscy nazywają ją Czerwonym Kapturkiem, nie pamiętając o jej prawdziwym imieniu. Tematem utworu jest niebezpieczna przygoda, którą dziewczynka przeżyła na skutek swojej naiwności, zbytniej ufności i niesłuchania przestróg matki. Spotkanie z wilkiem omal nie skończyło się tragicznie, gdyż przez nieostrożność dziewczynki wilk połknął zarówno ją, jak i babcię. Na szczęście obie uratował gajowy.

Adaptacja baśni Charlesa Perraulta była pełna zaskakujących, humorystycznych odnośników do rzeczywistości. Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu, starając się wpłynąć na jego przebieg. Z radością śledziły nieporadność wilka w trakcie przeobrażania się w babcię. Aktywnie kibicowały rezolutnemu Czerwonemu Kapturkowi, w lot odgadując główne przesłanie baśni, jakim jest przestroga przed zbyt pochopnym nawiązywaniem znajomości. Mali widzowie oswajali się z aktorskimi żartami i przebierankami. Spektakl grany był w żywym tempie, wszystkim spodobała się przygotowana przez gimnazjalistów scenografia. Spektakl, który zobaczyli nasi goście to historia oparta na rymowanej wersji „Czerwonego Kapturka”. W poszczególne postaci wcielili się młodzi aktorzy: Czerwony Kapturek ( Ada Wadowska), Wilk ( Paulina Macioszek), Gajowy ( Martyna Skotarczak), Babcia ( Weronika Szymarek), Mama ( Asia Dobrzycka) oraz Narrator ( Grzegorz Dworek). Przedstawienie „Czerwony Kapturek” powstało w oparciu o tekst Jana Brzechwy.

Na zakończenie spotkania mali widzowie podziękowali serdecznie wszystkim występującym, wręczając im słodkie upominki.

Response code is 400