Gimnazjaliści z Kłecka w etapie wojewódzkim konkursu ,,Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

W dniu 16 stycznia 2015 r. w Dziekanowicach ekipa w składzie: Joanna Borkowska z klasy II c oraz Monika Zbytniewska, Patrycja Jóźwiak i Jakub Borkowski z klasy III b reprezentowała Gminę Kłecko w etapie 3 – parkowym konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Opiekunem grupy była p. Beata Trocha. Naszymi rywalami byli gimnazjaliści z Łubowa: Kuba Piasecki, Jakub Wieczorkiewicz, Kacper Kowalkowski i Hubert Graczyk. Opiekunem uczniów była p. Ilona Hartwich. Od kilku lat w konkursie nie uczestniczy Gmina Kiszkowo.

W gościnnej siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Tegoroczne zadania nie były proste, organizatorzy postawili na wiedzę ekologiczno – geograficzną. Tylko 10 pytań dotyczyło parków. Uczestnikom kibicowali: wicedyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, p. Marek Krężałek oraz koordynator konkursu, p. Krzysztof Gronikowski, który ogłosił wyniki.

Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” adresowany jest tylko do uczniów gimnazjów z gmin, które tak jak nasza szkoła znajdują się na terenie parków krajobrazowych. Nasze gimnazjum uczestniczyło w konkursie już 17 raz, czyli bez przerwy od 1999 roku.

Głównym celem konkursu jest zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska. Uczniowie doskonalą umiejętności rozpoznawania gatunków i interpretowania mapy. Pogłębiają zamiłowanie oraz szacunek dla przyrody, podejmują działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego w najbliższym otoczeniu.

Konkurs corocznie odbywa się w 5 etapach: szkolnym, gminnym, parkowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

Po podliczeniu wyników punktowych wyłoniono ekipę, która 10 marca będzie reprezentowała Lednicki P. K. w finale wojewódzkim w Poznaniu. Została nią reprezentacja naszej szkoły. Dodatkową motywacją dla uczniów w 3 etapie były nagrody: albumy przyrodnicze i encyklopedie ufundowane przez: Burmistrza Gminy Kłecko, p. Adama Serwatkę oraz wójta Gminy Łubowo, p. Andrzeja Łozowskiego. Sponsorami konkursu byli także dyrektorzy gimnazjów: z Łubowa, p. Mirosław Kabaciński oraz z Kłecka, p. Zbigniew Beling.

W sali reprezentacyjnej Muzeum nagrody wręczali uczniom członkowie jury oraz p. Andrzej Łozowski i p. Marek Krężałek – gospodarz konkursowych zmagań. W czasie obrad jury uczniowie pod opieką pracownika działu oświatowego, p. Jakuba zwiedzali teren Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników etapu wojewódzkiego są corocznie 5 – dniowe warsztaty ekologiczne w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie lub Lądzie. Z tej nagrody młodzież cieszy się najbardziej!

Gratulujemy naszym gimnazjalistom i życzymy powodzenia w marcu.

Response code is 400