Multicamp Uelzen 2017

Nowy rok szkolny właśnie się zaczął, a my jeszcze na chwilę pragniemy powrócić do minionych wakacji, a konkretnie do międzynarodowego młodzieżowego obozu w Uelzen, w Niemczech, w którym uczestniczyli nasi uczniowie.
Młodzież z Kłecka została w ten sposób nagrodzona za aktywną pracę jako wolontariusze oraz za najlepsze wyniki w nauce języka niemieckiego. Wyjazd sponsorowany był przez Urząd Miejski Gminy Kłecko. Uczestnikami obozu byli Zuzanna Beczek, Liwia Ciesielczyk, Aleksandra Frąckowiak, Nina Krupa, Agata Lasecka, Oliwia Polak, Marianna Stachyra, Michał Lasecki i Klaudiusz Zdrojewski. Ponadto w Multicampie uczestniczyli młodzi ludzie z Lucyna (Łotwa), Kobrynia (Białoruś) oraz z Uelzen (Niemcy).
Warsztaty rozpoczęły się od oficjalnej prezentacji ojczystych krajów wszystkich delegacji (nasza reprezentacja zaprezentowała się rewelacyjnie, dzięki długim przygotowaniom) oraz ciepłego powitania przez gospodarzy obozu. Przez kolejne dni uczestnicy rozwijali swoje umiejętności językowe poprzez zajęcia w formie dyskusji na takie tematy jak: rodzina, kultura, tradycje, zainteresowania, a także ulubione posiłki itp.
Każdy mógł rozwinąć też swoje umiejętności w dziedzinach takich jak taniec, sztuka, film, dzięki specjalnym warsztatom z profesjonalistami w tych dziedzinach. W ratuszu w Uelzen odbył się wykład „My w Europie”, któremu przewodniczył burmistrz tego pięknego miasta. A ponadto podczas wycieczki do Wolfsburga uczestnicy Multicampu mieli okazje podziwiać piękne auta w „AutoStadt” Volkswagena czy też kolejkę strachu oraz taras widokowy w Filharmonii w Hamburgu. Wszystko co dobre – wiadomo – szybko się kończy. Po pełnym niezapomnianych wrażeń tygodniu nastał czas pożegnań, pełen wzruszeń i łez. Siedem dni pełnych nauki, zabawy i szeroko pojętej integracji było bardzo owocnym doświadczeniem dla wszystkich uczestników, którzy śmiało mogą powiedzieć, że… Europa to my! Pomysłodawczynią projektu, jego organizatorką oraz opiekunką kłeckiej młodzieży była pani Beata Szuszkiewicz, nauczycielka języka niemieckiego w naszym Gimnazjum. (Klaudiusz Zdrojewski, red.)