Nasz desant w Londynie

Pierwszy tydzień ferii uczniowie naszego gimnazjum spędzili w bardzo nietypowy sposób. W dniach 30.01.17 – 04.02.17 pięciu gimnazjalistów – Jakub Pluta, Aleksander Kujawski, Michał Lasecki, Jakub Osiński i Piotr Jopa – uczestniczyło po raz pierwszy w warsztatach językowych. Pomysłodawcą była p. Jolanta Leśna – nauczycielka j. angielskiego.

Warsztaty językowe połączyły dwie wartości: przyjemność zwiedzania oraz rozwijanie umiejętności komunikowania się w języku angielskim. Poza doskonaleniem umiejętności językowych, uczestnicy pogłębili wiedzę na temat historii i kultury Wielkiej Brytanii, poznali Londyn, mieli okazję słyszeć język obcy w jego naturalnym środowisku oraz nawiązali kontakt z rodzinami angielskimi.

Punktualnie o godzinie 10:00 wyruszyliśmy w wyczerpującą drogę wraz z uczniami z innej szkoły. Na samym początku podróży otrzymaliśmy zeszyty ćwiczeń i materiały niezbędne do wykonywania zadań. Nasze zadania były wcześniej omawiane, tłumaczyliśmy teksty lub oglądaliśmy filmy tematyczne – oczywiście w języku angielskim. Ćwiczenia polegały na uzupełnianiu informacji, które musieliśmy zdobyć np. pytając strażnika, prosząc o autograf, szukając obrazu itd. Dzięki różnorodnym zadaniom mogliśmy rozwijać komunikację.

Program warsztatów był bardzo różnorodny, oprócz doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem Brytyjczyków zwiedziliśmy: Westminster Abbey, St James’s Park, Buckingham Palace, Piccadilly Circus, China Town, Trafalgar Square, M&Ms World, Leicester Square, National Gallery, London Eye, The Globe, Millenium Bridge, St Paul’s Cathegral, Tower of London, Tower Bridge, London by Night (Londyn nocą ), Hampton Court, Albert Memorial, Royal Albert Hall, Science Museum, Natural History Museum, King’s Mall, British Museum, Royal Observatory Greenwich, Planetarium show. Co więcej, podróżowaliśmy różnymi środkami transportu, w tym min. piętrowym autobusem (Double decker bus ), metrem (The Tube), Thames Clipper – statkiem, który podróżuje po Tamizie.

Zakwaterowani byliśmy u rodzin Ali, Das i Robinson, którym dziękujemy za miłe przyjęcie. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników został nagrodzony certyfikatem i nagrodą. Zajęcia lingwistyczne były bardzo ciekawe i inspirujące Umożliwiły wykorzystanie różnorodnych możliwości porozumiewania się w języku angielskim oraz sprawdzenia własnych umiejętności językowych.

Żywy i bezpośredni kontakt z językiem angielskim rozwija w uczniach spraw#ność mówienia i jest dla nich najlepszą mobilizacją do dalszej nauki języka obcego, który otwiera drzwi nie tylko do Europy, ale i całego świata. (red.)