Nasze wspomnienia z uroczystości 70 – lecia Koła Łowieckiego „Sarna” i Pikniku Myśliwskiego.

16 września 2017 roku zaprzyjaźnione z naszym Gimnazjum Koło Łowieckie Nr 61 „Sarna” obchodziło uroczystość 70 – lecia powstania. Z tej okazji zorganizowano w Kłecku PIKNIK MYŚLIWSKI. Część oficjalna oraz artystyczna obchodów odbyły się w Amfiteatrze Miejskim przy ulicy Karniszewskiej. Zaplanowano je od godziny 15.00. Wcześniej, w kościele pod wezwaniem św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku, odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Jubilata. Uczestniczyli w niej członkowie Kół Łowieckich powiatu gnieźnieńskiego, zaproszeni Goście i sympatycy tradycji myśliwskiej w Gminie Kłecko. Mszy przewodniczył ksiądz kanonik Mirosław Kędzierski.

Uroczysty przemarsz z kościoła do Amfiteatru wzbudził zainteresowanie mieszkańców Kłecka. Poczty sztandarowe (Gimnazjum reprezentował Dyrektor Zbigniew Beling oraz chorąży Dawid Zdrojewski) i delegacje wielu instytucji oraz zaproszeni goście i myśliwi z rodzinami spotkali się najpierw na części oficjalnej imprezy. Uroczystego otwarcia i powitania dokonał Prezes Koła „Sarna” – Tadeusz Frąckowiak. Po krótkim wstępie obejmującym rys historyczny Koła przystąpiono do wręczenia Odznaczeń Łowieckich i podziękowań. Życzenia składali, między innymi: Burmistrz Gminy Kłecko Adam Serwatka, Wójtowie sąsiednich Gmin, przedstawiciele: Starostwa Powiatowego, Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko, innych kół łowieckich (z Trzemeszna, Witkowa, Czerniejewa, Kiszkowa, Gniezna, Mieleszyna, Poznania), Zarządu Okręgowego PZŁ z Poznania, Nadleśnictwa Gniezno, Dyrektorzy placówek oświatowych Gminy Kłecko, przedstawiciele OSP w Kłecku, Policji, Wyższych Uczelni, wielu instytucji i przedsiębiorstw. Była to podniosła chwila dla Zarządu KŁ, obecnych na uroczystości członków macierzystych Koła „Sarna” oraz stażystów.

Atrakcji było naprawdę wiele! Cześć artystyczna obejmowała na przykład przedstawienie historyczne średniowiecznych myśliwych, pokaz ptaków drapieżnych, pokaz kynologiczny wielu ras psów myśliwskich, pokaz wabienia jeleni oraz sygnałów myśliwskich. Były konkurencje strzeleckie na stoisku z wiatrówkami, zamek dmuchany dla najmłodszych oraz wiele gier i zabaw o tematyce łowiecko – myśliwskiej dla całych rodzin. Wszyscy uczestnicy Pikniku Myśliwskiego mogli dokonać degustacji bigosu, tradycyjnej grochówki i słodkich wypieków. Ciekawostką było pieczenie prosiaka nad ogniskiem, na degustację czekano z niecierpliwością do godziny 17.00! Dla oficjalnych delegacji oraz członków Kół Łowieckich zorganizowano ponadto uroczystą biesiadę myśliwską.

W ramach imprezy oraz na uroczystym nabożeństwie jubileuszowym wystąpił zespół NEMROD oraz solista tenor, Radosław Jastak. Zespół Pieśni Myśliwskiej NEMROD działa przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu i specjalizuje się w wielogłosowej miniaturze wokalnej o tematyce myśliwskiej i leśnej. Kolorytu koncertowi dodały sygnały myśliwskie prezentowane przez Krzysztofa Kadleca oraz światowe hity muzyki rozrywkowej w wykonaniu zespołu.

Nasze Gimnazjum poproszono o zaprezentowanie na pikniku działań realizowanego od 2006 roku we współpracy z Kołem „Sarna” działań projektu „Ożywić Pola”. Zorganizowaliśmy też stoisko edukacyjne dla uczestników Pikniku Myśliwskiego oraz wystawę fotograficzną pokazującą współpracę szkoły z myśliwymi (lekcje, zajęcia terenowe, tworzenie remiz śródpolnych, reintrodukcję zająca, bażanta i kuropatwy, osiągnięcia projektu). Członkowie Koła Sarna już od sobotniego poranka organizowali pod namiotem stoisko trofeów łowieckich. O oprawę muzyczną oraz obsługę techniczną imprezy zadbał Miejsko – Gminny Dom Kultury w Kłecku.

Stoisko gimnazjalne obejmowało zabawy, konkursy i turnieje skierowane głównie dla dzieci. Wielu dorosłych mieszkańców też próbowało się zmierzyć z zadaniami przyrodniczymi przygotowanymi na ten dzień. Było rozpoznawanie tropów, drzew iglastych i liściastych, grzybów, zwierząt, Leśne Koło Fortuny, puzzle zoologiczne, kolorowanki, gry logiczne. Atrakcje przygotowane dla najmłodszych wprowadzały w wyjątkowy i niepowtarzalny świat flory i fauny. Wielu pomocy dydaktycznych użyczyło na piknik Nadleśnictwo Gniezno. A wszystkie konkursy były nagradzane! Dzięki uprzejmości Dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Drukarni Majorczyk, Nadleśnictwa Gniezno i innych sponsorów nikt nie odchodził bez upominków. Zakładki, czapeczki, wesołe ołówki, kolorowanki, piękne albumy przyrodnicze, bajki, naczynia porcelanowe, smycze, puzzle, gry logiczne… To tylko niektóre rzeczy, które przyciągnęły wielu chętnych do stoiska edukacyjnego. Wielu mieszkańców z zaciekawieniem oglądało nasze sprawozdania konkursowe „Ożywić pola”. Stoisko odwiedzali absolwenci Gimnazjum, którzy rozpoznawali się na zdjęciach zorganizowanej wystawy fotograficznej. Zabawy przyrodnicze nadzorowała nauczyciel biologii, Beata Trocha oraz niezawodna grupa gimnazjalistów, która poświęciła wolny sobotni czas, aby pomóc w organizacji Pikniku Myśliwskiego.
Trzecioklasistom: Zuzannie Beczek, Liwii Ciesielczyk, Ninie Krupie, Oli Frąckowiak, Marcelinie Jósiak, Martynie Urban, Jakubowi Plucie, Marcinowi Twardowskiemu oraz drugoklasistkom: Wiktorii Wojtkowiak, Basi Dobrzyckiej, Weronice Ratajczak, Julii Talar, Nicoli Wojtczak i Gabrysi Urbaniak Dyrekcja Gimnazjum oraz Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują za pomoc!
Mimo, że trochę zawiodła aura to publiczność dopisała. Sobotni PIKNIK MYŚLIWSKI, rodzinna impreza plenerowa propagująca tradycje i obyczaje łowieckie okazała się sukcesem organizacyjnym i zakończyła ok. godz. 20.00.

Z okazji zacnego Jubileuszu Koła Łowieckiego „Sarna” składamy serdeczne gratulacje i słowa najwyższego uznania za 70 – letnią działalność. Doceniamy rolę myśliwych w kształtowaniu środowiska naturalnego. W imieniu Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku życzymy satysfakcji zawodowej i osobistej, pomyślności, sukcesów łowieckich oraz zdrowia, pogody ducha i entuzjazmu w realizacji wszelkich marzeń. Do tradycyjnego „Darz bór” dołączamy życzenia powodzenia we wszelkich przejawach aktywności łowieckiej zgodnie z duchem idei Patrona św. Huberta. (Beata Trocha)