PIĄTA EDYCJA PROJEKTU „OŻYWIĆ POLA 2009/2010. ROK ZAJĄCA”. Warszawa – 11 czerwca 2010 r.

Głównymi celami akcji „Ożywić Pola” są przedsięwzięcia promujące zasady zrównoważonego rozwoju i polityki ekologicznej. Program zakładał, jako podstawowe zadanie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych – wyspowe nasadzanie drzew i krzewów, czyli tworzenie tzw. remiz śródpolnych. Drugim zadaniem miała być pielęgnacja (i dosadzenia dodatkowych roślin) już istniejących remiz, a także zakładanie oczek wodnych oraz pielęgnacja istniejących cieków wodnych. Ważnym elementem programu było przeprowadzenie zajęć lekcyjnych (ewentualnie z udziałem myśliwych) na temat sytuacji zająca w Polsce, ale i także poświęconych ochronie innych zagrożonych gatunków zwierzyny drobnej. Z realizacji wszystkich działań uczniowie uczestniczący w programie przygotować mieli do dnia 15 maja 2010 r. sprawozdania.

Koło Łowieckie Nr 61„Sarna” z Kłecka zaopiniowało pozytywnie udział kłeckiego gimnazjum. Z ramienia koła pomocą zawsze służyli łowczy – p. Jan Siepak, prezes – p. Tadeusz Frąckowiak oraz koordynator – p. Jarosław Frankowski. Patronat objął dyrektor szkoły, p. Zbigniew Beling oraz Burmistrz Gminy Kłecko, p. Marek Kozicki. Pomocą służył pracownik Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko, p. Krzysztof Gronikowski.

Na konferencję „Ochrona bioróżnorodności na przykładzie działań na rzecz ochrony zwierzyny drobnej” w dniu 11 czerwca 2010 r. zaproszono do Warszawy delegacje 35 zwycięskich szkół, spośród ponad 130 placówek biorących udział w tej edycji. Sponsorem wyjazdu zostało Koło Łowieckie nr 61 „SARNA” z Kłecka, Dyrekcja Szkoły oraz Urząd Miejski Gminy Kłecko. Dziesięcioosobową reprezentację szkoły tworzyli uczniowie, którzy najaktywniej zaangażowali się w realizację projektu: Aneta Hamera, Weronika Lubawa, Klaudia Mikołajczak, Klaudia Kondracka, Patrycja Kościelska, Izabela Mroczkowska, Beata Żółć, Małgorzata Pawlicka, Marta Czerwińska oraz Mateusz Zamiar. Towarzyszyła im koordynator projektu, p. Beata Trocha. Koło łowieckie „Sarna” reprezentował łowczy, p. Jan Siepak.

Byliśmy przedostatnią szkołą, która z małym opóźnieniem dotarła na miejsce konferencji (na terenie kompleksu targowego MT Polska) w Marysinie Wawerskim. W sali konferencyjnej przy ul. Marsa byliśmy przed godziną 12.30. Obsługa hali nie nadążała dostawiać krzeseł, łącznie przybyło ponad 250 osób.

Zebranych gości przywitali: p. Mirosław Głogowski – koordynator akcji, p. Paweł Gdula – redaktor naczelny Łowca Polskiego, p. Anna Żabińska oraz zaproszeni goście i sponsorzy. Z uwagą wysłuchaliśmy referatów: dr Roberta Kamieniarza ze Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu – „Zając w krajobrazie polnym” oraz prof. Zbigniewa Jasińskiego z SGGW w Warszawie – „Ochrona zagrożonych gatunków zwierzyny drobnej w działaniach PZŁ i kół łowieckich”.

Głównym Partnerem akcji był Polski Związek Łowiecki, oraz od pierwszej edycji Łowczy Krajowy – dr Lech Bloch. Główny sponsor – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 2005 roku dawał dotacje na ten program, do tej pory było to ponad 2,5 miliona złotych. Do szkół dotarły materiały promocyjne Organizatora: książki, filmy, plansze dydaktyczne, koszulki. Nagrody dla myśliwych ufundowali w roku 2010: Delta Optical, Qutdoor oraz Kolba. Nagrodzeni myśliwi otrzymali dyplomy, komplety odzieży myśliwskiej i sprzęt optyczny. Nagrodę w imieniu Kłecka odbierał p. Jan Siepak – łowczy. Po raz pierwszy w historii uczestniczył w końcowej konferencji reprezentant głównego sponsora akcji, czyli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – p. Andrzej Pelc z Departamentu Edukacji Ekologicznej Funduszu. Zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele najwyższych władz Polskiego Związku Łowieckiego.

Komisja konkursowa, pod przewodnictwem p. Pawła Gduli wyróżniła w „Roku zająca” 35 szkół, które najaktywniej uczestniczyły w akcji oraz przysłały najciekawsze i najładniej opracowane sprawozdania. Na początek przedstawiono 24 szkoły – finalistów, a zarazem laureatów konkursu. W piątej edycji akcji „Ożywić pola” wzięło udział 130 szkół z 38 okręgów PZŁ. Laureaci otrzymali dla szkoły dyplom, a dla uczniów po 38 plecaków z logo NFOŚ i GW. Koła łowieckie, myśliwi i nauczyciele otrzymali podziękowania. Najlepsze Okręgi PZŁ w „ Roku Zająca” to: Rzeszów (24 szkoły), Poznań (12 szkół) oraz Piotrków Trybunalski (7 szkół). Specjalne nagrody odebrali łowczowie okręgowi: p. Zbigniew Zieliński z Poznania oraz p. Zdzisław Siewierski z Rzeszowa.

Przyszedł czas na ogłoszenie ścisłego finału, sześciu szkół, które zwyciężyły podczas V edycji konkursu. Oprócz dyplomów i pucharu otrzymały także nagrody finansowe (od 2 do10 tys. złotych).

W tym roku pierwszy raz stworzono oddzielną kategorię – superligę, w której znalazły się placówki już nagradzane w poprzednich edycjach. One oceniane były oddzielnie. Jak rok wcześniej cała 12 – osobowa reprezentacja z Kłecka stanęła znowu obok reprezentacji ze Szkoły Podstawowej z Pogalewa Wielkiego.

Koordynator akcji, p. Mirosław Głogowski ogłosił, że nasze gimnazjum wygrało Superligę i zajęło I miejsce. Radości nie było końca. W tym roku znaleźliśmy czas na małą wycieczkę po stolicy. Z przewodnikiem odwiedziliśmy Łazienki, odbyliśmy autokarową wyprawę po najciekawszych miejscach centrum Warszawy. Po trzech godzinach zwiedzania, około 19.00 wyjeżdżaliśmy ze stolicy. A w roku przyszłym tematem przewodnim miała być SARNA. Nasze Koło Łowieckie Nr 61 nosi właśnie taką nazwę. Czy to był jakiś znak, że nie warto rezygnować z udziału w przyszłorocznym projekcie?

W piątej edycji „Ożywić pola” szkoły wykonały wspaniałą pracę. Podczas czerwcowej uroczystości w Warszawie wspomniano, że największym zwycięzcą programu była i jest… PRZYRODA. To dla niej przede wszystkim powstał pomysł akcji i to aktywne działania proekologiczne stanowią najgłębszy sens programu.

Response code is 404