„Pierwszy między równymi.” Edukacyjna gra miejska.

W związku z obchodami 600 – lecia prymasostwa w Polsce młodzież z naszego gimnazjum wzięła udział w grze miejskiej pt.: „Pierwszy między równymi”. W środę (24 maja br.) dwanaście trzyosobowych drużyn z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, poprzez udział w edukacyjnej grze miejskiej, zgłębiało wiedzę o życiu, działalności i nauce prymasów Polski.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2c: Aleksandra Frąckowiak, Agata Lasecka i Jakub Pluta, którzy pod czujnym okiem ks. Damiana Woźniaka stawiali czoła wyzwaniom gry. Musimy się trochę pochwalić, że byliśmy jedyną szkołą spoza Gniezna.

Po zwiedzeniu wystawy w filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, poświęconej Prymasowi Tysiąclecia, Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, z mapką i kartą zadań wyruszyliśmy na trasę gry. Musieliśmy dotrzeć do siedmiu punktów kontrolnych i rozwiązać czekające na nas zadania. Mieliśmy też okazję zwiedzić wystawę „Primas Poloniae – 600 lat stolicy prymasowskiej w Gnieźnie” w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Podsumowanie gry zaplanowano przed Katedrą, gdzie z uczestnikami miał spotkać się Prymas Polski – Wojciech Polak. Niestety, padający deszcz zmusił organizatorów do przeniesienia zakończenia gry do Miejskiego Ośrodka Kultury. Tam podsumowano dwa konkursy – na najciekawszy strój świecki z czasów wybranego przez drużynę prymasa oraz na najładniej przepisany fragment tekstu z dzieł Prymasa Augusta Hlonda lub Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Nagrody wręczył Prezydent Miasta Gniezna, Tomasz Budasz. Gra odbyła się pod patronatem Prymasa Polski, Wojciecha Polaka oraz Prezydenta Miasta Gniezna, Tomasza Budasza, którzy również ufundowali nagrody dla jej uczestników. Ufamy, że to wydarzenie przybliżyło trochę historii prymasostwa i prymasów Polski.

Organizatorami gry byli: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Miejski Ośrodek Kultury, Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” Gniezno, Parafia Archikatedralna, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna. (Ks. Damian)