Profilaktyka z gitarą – Lech Dyblik w gimnazjum

Niezwykły i niecodzienny gość odwiedził dzisiaj Kłecko. W gościnnej sali Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kłecku wystąpił Lech Dyblik, wybitny polski aktor, pieśniarz, bard. W spotkaniu z artystą uczestniczyła młodzież z klas drugich i trzecich gimnazjum.

Lech Dyblik, człowiek niezwykle otwarty, serdeczny, szczery i przesympatyczny, wystąpił w Kłecku już po raz drugi. Podobnie jak kilka lat wcześniej i tym razem przeprowadził on coś w rodzaju rachunku sumienia i rozliczenia się z własnym życiem. Aktor bez najmniejszego skrępowania opowiadał o swojej młodości, o dorastaniu, o rodzinie, o marzeniach i życiowych planach, o swojej pracy i wreszcie o nałogu, w który popadł, czyli o alkoholizmie.

Artysta mówił szczerze, z przekąsem i humorem, niekiedy wręcz dosadnie. Analizując swój przypadek, wskazał na przyczyny uzależnienia, opowiedział o benadziei, w jaką popadł w związku z gwałtownym rozwojem choroby (z myślami samobójczymi włącznie), aż wreszcie o sile jaką, dzięki pomocy wielu dobrych ludzi, zdołał w sobie znaleźć, aby zwycięsko wyjść z walki z nałogiem.

Lech Dyblik opowiadał z wielkim przejęciem, a jego słowa robiły na zgromadzonych ogromne wrażenie. Dość wspomnieć, że półtoragodzinne spotkanie minęło w okamgnieniu, a publiczność wychodziła z sali oczarowana osobowością gościa. Warto też dodać, że artysta swoje wypowiedzi przerywał grą na gitarze i śpiewem.

Jedno nie ulega najmniejszej wątpliwości, spotkania z ludźmi pokroju Lecha Dyblika są dla gimnazjalistów bezcenne i im ich więcej, tym lepiej. Specjalne podziękowania należą się Panu Burmistrzowi, Adamowi Serwatce, za sfinansowanie spotkania oraz Panu Dyrektorowi, Robertowi Zgole, za udostępnienbie sali. (red.)