Projekt NOWA SZANSA – 4 x K, czyli Kłecko, Kłodawa, Kleczew, Konin – Pątnów II

24 kwietnia dziesięcioro uczniów Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku wyjechało na wycieczkę w ramach realizacji projektu unijnego „Przyroda nasz dom – geologiczne skarby ziemi wielkopolskiej”. Uczestnikami projektu zostali uczniowie, którzy musieli spełnić określone kryteria, w tym min. wykazać się oceną co najmniej dobrą z przedmiotów przyrodniczych. Pomyślną weryfikację przeszli następujący uczniowie: Wiktoria Twardowska, Julia Talar, Nicole Wojtczak, Wiktoria Wojtkowiak, Liwia Ciesielczyk, Anna Kozicka, Aleksandra Szymarek, Aleksander Kujawski, Michał Lasecki, Aleksandra Wilczyńska. Uczniowie wraz z koordynatorami projektu i jednocześnie opiekunami, p. Elżbietą Pilachowską i p. Jolantą Leśną, wyjechali zwiedzić miejsca związane z tematem projektu. O godz. 8.00 uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie Kopalni Soli w Kłodawie. Jest to wyjątkowe miejsce, ponieważ trasa turystyczna znajduje się 600 m pod ziemią (najgłębsza w Polsce i jedna z najgłębszych na świecie). Ekstremalnym przeżyciem był też szybki (1,5 min) zjazd prawdziwą górniczą windą z szybu „Michał”. Mimo „strachu” warto było jednak zjechać, ponieważ na dole ukazał się wszystkim widok pięknie podświetlonych korytarzy z różnymi odcieniami soli od białej, różowej, niebieskiej do szarej. Kopalnia Soli w Kłodawie jest jedyną w Polsce, która ma złoża różowej soli, porównywanej składem do słynnej soli „himalajskiej”. Po zakończeniu zwiedzania każdy uczestnik został obdarowany kilogramem soli. Następnym etapem wycieczki była Kopalnia Węgla Brunatnego w Kleczewie. Przedstawiciel Kopalni, pan Maciej Sobina, opowiedział nam historię kopalni i pokazał wielką odkrywkę węgla brunatnego Jóźwin „B”. Uczniom ukazał się „księżycowy” krajobraz. Olbrzymia niecka miała około 50 metrów głębokości, a na jej dnie pracowały wielkie łańcuchowe i kołowe koparki. Dowiedzieliśmy się również, że węgiel brunatny jest głównym, surowcem energetycznym dla pobliskich elektrowni wokół Konina. Jedną z takich elektrowni – Elektrownię Pątnów (największą) uczestniczy wycieczki również zwiedzili. Przewodnikiem po elektrowni był p. Błażej Mrówczyński, który jest technologiem eksploatacji ds. ruchu bloków energetycznych. Jeden z takich bloków, największy, uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję zwiedzić od środka i od zewnątrz, wjeżdżając również na jego górę (21 piętro) czyli ok. 115 metrów wysokości. Z góry ukazał się wszystkim piękny widok na całą okolicę. W oddali widoczny był Konin, Licheń, lasy i liczne jeziora. W trakcie zwiedzania p. Mrówczyński zapoznał wszystkich z procesem wytwarzania energii na poszczególnych etapach, najpierw pozyskiwana jest energia chemiczna, cieplna, mechaniczna, a na końcu dopiero… elektryczna. Wielkim zaskoczeniem była dla wszystkich informacja o ilości potrzebnego węgla brunatnego do wytworzenia 1 godziny energii elektrycznej – 10 wagonów kolejowych, czyli ok. 480 ton! Ostatnim punktem wycieczki był posiłek w galerii „Nad jeziorem” w Koninie. Pełni wrażeń, po tak intensywnym dniu, wszyscy szczęśliwie powrócili w godzinach wieczornych do Kłecka. (Elżbieta Pilachowska)