Projekt NOWA SZANSA – Kłecko – Poznań

26 kwietnia odbyła się kolejna wycieczka w ramach realizacji projektu „Przyroda nasz dom – geologiczne skarby ziemi wielkopolskiej”. Tym razem uczniowie: Liwia Ciesielczyk, Anna Kozicka, Aleksander Kujawski, Michał Lasecki, Julia Talar, Wiktoria Twardowska, Katarzyna Wilczyńska, Nicole Wojtczak i Wiktoria Wojtkowiak wraz z opiekunami, p. Elżbietą Pilachowską i p. Jolantą Leśną pojechali do Poznania. Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie katedry pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła, a w niej poza typowymi przykładami związanymi z historią architektury, rozpoznawano także skały wykorzystane do budowy i wyposażenia katedry. Najstarsze okazały się płytki użyte do budowy posadzki w nawach głównej i bocznych, ich wiek sięgał 375 mln lat (czarne płytki) i 160 mln lat (białe płytki). Głównym punktem tego dnia był jednak udział naszych uczniów w Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Geografii i Geologii UAM na poznańskim Morasku. Uczestnicy wycieczki brali udział w warsztatach i wykładach związanych z geologią, prowadzonych przez studentów i pracowników naukowych UAM. W przerwie między warsztatami uczniowie zwiedzili też Lapidarium, miejsce eksponowania na zewnątrz (w ogrodach wokół budynków Instytutu Geologii) okazów geologicznych oraz skały i minerały w uniwersyteckim Muzeum Ziemi. Dr Joanna Jaworska przybliżyła uczniom historię słynnego meteorytu, znalezionego na terenie Rezerwatu przyrody „Meteoryt Morasko” i eksponowanego w wymienionym muzeum oraz zaprezentowała przykłady różnych rodzajów skał . Po kolejnym, intensywnym i pełnym wrażeń dniu uczniowie udali się na posiłek, a następnie powrócili do Kłecka. (Elżbieta Pilachowska)