Spotkania z Europą Wschodnią

Tak brzmi tytuł konkursu przeprowadzanego co roku przez niemiecki land Nadrenia-Północna Westfalia z siedzibą w Muenster. Uczniowie naszego gimnazjum biorą w nim udział od 10 lat. Celem projektu jest pogłębianie wiedzy o krajach Europy Wschodniej w dziedzinach takich jak: sztuka, muzyka, taniec, literatura, polityka, historia, geografia, jak również w kwestii życia codziennego mieszkańców danego kraju, rejonu, „małej ojczyzny”, a poprzez studiowanie wybranego problemu, odnajdowanie podobieństw i budowanie przyjaznych odczuć względem sąsiadów „ze wschodu”.

Do tej pory wybieraliśmy głównie projekty związane z geografią; pod przewodnictwem pani Doroty Krzyżanowskiej zgłębialiśmy wiedzę o Rosji, Polsce, Czechach, Węgrzech, Bułgarii i wykonywaliśmy przestrzenne mapy, gry i bajki. Językowo doszlifowywaliśmy prace z panią Beatą Szuszkiewicz. Kilka razy udało się grupom z naszej szkoły wygrać drugą nagrodę: 100 euro.

W tym roku wysłaliśmy do Niemiec następujące projekty:

3 prace „On Tour” – podróż przez Chorwację

1 pracę fotograficzno – malarską „Dzieci świata”

1 pracę „Mój ulubiony utwór muzyczny” – i ten projekt był najbliższy zwycięstwa. Karolina Łenc, Agata Książkiewicz i Julia Kiejnich (2c) dokonały analizy hitu Leonarda Cohena „Hallelujah” i jego coverów, zapisały wszystko w języku niemieckim i nagrały swoją wersję utworu.

Następny katalog projektów otrzymamy już w wakacje. Zapraszamy do udziału w międzynarodowym konkursie. Pracę nad projektem można wykazać na świadectwie.

(Beata Szuszkiewicz)

SAM_0899.JPG SAM_0903.JPG SAM_0905.JPG SAM_0907.JPG SAM_0909.JPG SAM_0911.JPG SAM_0914.JPG SAM_0915.JPG SAM_0917.JPG SAM_0921.JPG