Tam byliśmy – ciekawe wystawy fotograficzne warte polecenia:

  • Poznań „Korowajowie ludzie drzew”.

  • Gniezno – wystawa prac członków Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody „ Przyroda zatrzymana w kadrze”.

Mocnym akcentem rozpoczęto poznański wrzesień w ramach projektu ,,Coolturalny Stary Rynek”.
Na piątek – 4 września 2015 r. zaplanowano w Poznaniu uroczyste otwarcie wystawy fotografii Marii Magdaleny Kwiatkiewicz „Korowajowie ludzie drzew”.

Poznanianka, fotografka i podróżniczka kolejny raz udała się do ludzi żyjących na całkowitym uboczu współczesnego świata. Tygodniowy trekking przez nieprzebytą dżunglę, przedzieranie się przez bagna, walka ze swoimi słabościami: tak wyglądała droga na spotkanie Ludzi Drzew. Wystawa była współrealizowana ze stowarzyszeniem „Na Wrocławskiej” w ramach projektu prowadzonego przez Estradę Poznańską. Fotografie ustawiono na ul. Świętosławskiej od strony Starego Rynku. Maria Magdalena Kwiatkiewicz, poznanianka, fotografka i podróżniczka od kilku lat dokumentuje życie ludzi wyizolowanych społecznościach, kulturowo autonomicznych i pielęgnujących odrębny, niepowtarzalny styl życia: Pigmejów z Kamerunu czy choćby Achuarów i Huaorani z Ekwadoru. Wiosną 2015 roku wybrała się z ekspedycją na Papuę, do lasów deszczowych. Jej celem było plemię, które do końca lat siedemdziesiątych XX wieku nie miało pojęcia, że poza nimi żyją na świecie inni ludzie. To jedna z najtrudniejszych wypraw, w jakich poznanianka brała udział.

Korowajowie, to mieszkańcy lasów deszczowych w południowo – wschodniej Papui. To jedno z ostatnich dzikich plemion żyjących na ziemi. Dzikich, bo żyjących z dala od cywilizacji, pożywiających się tym, co daje im natura. Swoje domy budują wysoko w koronach drzew. Takie usytuowanie chroni ich przed insektami, drapieżnikami, a także przed innymi plemionami. Czas w lasach deszczowych Papui z punktu widzenia białego człowieka zatrzymał się na epoce kamienia łupanego. Jednak dla Korowajów czas w naszym rozumieniu jest abstrakcją. Fotografie i historie zebrane przez Marię Magdę Kwiatkiewicz opowiadają o skraju świata, gdzie życie to nieustanna walka, a telefon satelitarny jest bezużytecznym przedmiotem.
Zdjęcia Marii Magdaleny Kwiatkiewicz są przepełnione emocjami, utrwalają ulotne chwile, są opowieścią przywiezioną z podróży. Dla autorki najważniejszy jest człowiek. Mimo różnic językowych i kulturowych udaje jej się zaprzyjaźnić ze spotkanymi ludźmi. Fotograficzne cykle z podróży po Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Oceanii prezentowała podczas wielu wystaw autorskich. W ciągu 10 lat zaprezentowała około 20 wystaw w galeriach, ale przede wszystkim przestrzeń miasta jest dla niej najlepszym miejscem do prezentowania fotografii.

Przyroda zatrzymana w kadrze – w piątkowe popołudnie, 11 września 2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie uroczyście ruszyła wystawa prac członków Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.

ZPFP to organizacja, która już od ponad 20 lat zrzesza w swych strukturach pasjonatów przyrodniczych zdjęć – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. W przyjętym przez siebie Kodeksie Etycznym Fotografii Przyrodniczej ZPFP można znaleźć między innymi takie przesłanie: Fotografując dziką przyrodę powinniśmy pamiętać, że życie, rozwój i funkcjonowanie, czyli najszerzej pojęte dobro uwiecznianego obiektu i jego środowiska, są znacznie ważniejsze od wykonania zdjęcia. Zapis ten, zobowiązuje zatem każdego członka organizacji do ciągłego zdobywania i poszerzania swojej wiedzy przyrodniczej i ekologicznej.

Okręg Wielkopolski zrzesza 60 fotografów, którzy cyklicznie, raz w miesiącu, spotykają się i wymieniają swoimi doświadczeniami. Od pięciu lat organizuje także Poznańskie Dni Fotografii – imprezę promującą fotografię przyrodniczą, jako dziedzinę sztuki. Odbywają się wtedy pokazy zdjęć, wystawy czy też warsztaty; rozstrzygany jest również ogólnopolski konkurs „Przyroda w obiektywie”. Prace zaprezentowane w gnieźnieńskim Miejskim Ośrodku Kultury stworzyli członkowie Okręgu Wielkopolskiego ZPFP w ciągu ostatnich dwóch lat. Wybrano je spośród fotografii nadesłanych na konkurs „Fotograf roku 2015”. Wystawa zainaugurowała 62 sezon kulturalny MOK.

Response code is 400