W zagrodzie ptactwa domowego – bażanty.

W Polsce hodowla bażantów jest znana od wielu wieków, a najczęściej występującymi gatunkami są: kaukaski, obrożny, mongolski. Są one zbliżone upierzeniem, w którym u samców dominuje kolor rudawordzawy na tułowiu, ciemnozielony na głowie, a na szyi fioletowo – niebieski. Pióra na karku i grzbiecie posiadają czarne obrzeża. Popielatorudawe upierzenie kur jest mniej kolorowe niż samców i pełni ochronną funkcję.
Odchowane bażanty można przechowywać w wolierach zimowych, a w okresie reprodukcji w wolierach rodzinowych. Woliery zimowe zwane czasem cyrkami to powierzchnia ogrodzona siatką ze wszystkich stron. Siatki tworzące sufit wolier muszą być z materiału, który nie będzie uszkadzał głów ptaków w czasie wzbijania się do lotu. Teren wolier musi być tak duży, aby na 1 metr kwadratowy powierzchni nie przypadało więcej jak cztery ptaki. W wolierach można ustawić daszki, pod które wstawia się koryta z paszą i wodą. Woliery rodzinowe muszą być wyposażone w sprzęt do karmienia, pojenia i nocowania ptaków.

Na samym wstępie, zanim postanowimy kupić bażanty lub inne ptaki ozdobne musimy mieć do dyspozycji odpowiedni teren na zaplanowanie budowy odpowiedniej klatki dla nich. Klatka dla bażantów lub woliera może być wolnostojąca lub przyległa do innego budynku. Ważnym elementem jest wielkość woliery. W planowaniu musimy uwzględnić zabezpieczenie ptaków przed drapieżnikami i wróblami. Musimy pamiętać także, aby ptaki miały w wolierze jakieś grzędy. W tak urządzonej wolierze ptaki będą czuły się bezpiecznie.

Response code is 404