Żyjemy na tyle, na ile istniejmy dla innych ludzi.
Wolontariat Młodzieżowy Klub Ośmiu – krótka historia
Wolontariat, to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkolnej, w tym nauczycieli i rodziców, na rzecz potrzebujących. Praca na rzecz drugiego człowieka uczy empatii, szacunku i tolerancji, uwrażliwia na cierpienie, samotność i potrzeby innych, inspiruje do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Inicjatywa powołania Wolontariatu zrodziła się w związku z zajęciami integracyjnymi, które były realizowane w 2013 roku, w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym z Okazji Dnia Kobiet, w ramach konkursu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń. Podjęta współpraca zaowocowała powstaniem nieformalnej grupy młodzieży gimnazjalnej, dla której chęć niesienia pomocy wydawała się atrakcyjną alternatywą dla skomercjalizowanego i konsumpcyjnego świata ich rówieśników. W październiku 2013 roku Wolontariat został zarejestrowany w Fundacji Świat na Tak i dołączył do projektu Kluby Ośmiu, dzięki czemu możemy posługiwać się nazwą Wolontariat Młodzieżowy Klub Ośmiu, okazywać legitymacjami, indeksami oraz korzystać z logo Fundacji. Idea wolontariatu oparta jest na trzech zasadach: zasada osobistej pracy i zaangażowania na rzecz dobra, zasada etyczna Kazimierza Lisieckiego „wstyd za zło”, budowanie cywilizacji miłości.
Zakres działań
Klub zrzesza zarówno gimnazjalistów jak i absolwentów gimnazjum. Członkowie Wolontariatu podejmują pracę w wymiarze niekolidującym z obowiązkami szkolnymi i domowymi. Staramy się, aby podstawą relacji były: przyjaźń, prawda i życzliwość. Do tej pory obszary działalności obejmowały środowisko szkolne:
- pomoc uczniom i ich rodzinom w trudnych sytuacjach losowych;
- przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci z rodzin najuboższych;
- propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych w ramach akcji „Poczytaj mi przyjacielu”;
środowisko lokalne – współpraca ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym:
- integracyjny Dzień Kobiet;
- Wielka Zabawa Rodzinna,
- warsztaty kulinarne – wspólne pieczenie pierników,
- Dzień Chłopca,
- Dzień Patrona,
- zajęcia integracyjne,
- warsztaty fotograficzne,
- Starszy Kolega,
Parafię:
- Parafialny Festyn Rodzinny,
- zbieranie makulatury na studnię dla Sudanu,
- zbieranie cukierków i piłek dla dzieci z Czadu.
Ponadto co roku organizowana jest pomoc dla schroniska zwierząt w Gnieźnie.
Nauczyciele pracujący na rzecz Wolontariatu:
Opiekun – Natalia Maciuszek
Koordynatorzy – Renata Duda, Monika Kaźmierczak – Pućka
Nauczyciele współpracujący: Lucyna Kamińska, Anna Nowowiejska, Małgorzata Zielińska, Barbara Wawrzyniak, Dorota Krzyżanowska, Jolanta Leśna, Danuta Bodus.