XIII Memoriał im. Andrzeja Bilskiego. Puchar ponownie pojechał do Kiszkowa

Piłkarski Memoriał im. Andrzeja Bilskiego – przedwcześnie zmarłego Wicestarosty Gnieźnieńskiego – rozegrany został w Kłecku. Była to już 13. edycja memoriałowych zmagań. Udział w zawodach, tradycyjnie, wzięli gimnazjaliści. Gospodarze okazali się bardzo gościnni, puchar po raz kolejny z rzędu wywalczyła ekipa z Kiszkowa.

Sześć drużyn chłopców oraz trzy dziewcząt wzięły udział w XIII Memoriale im. Andrzeja Bilskiego w piłce nożnej. Zawody rozpoczęły się na boisku ze sztuczną nawierzchnią, umiejscowionym przy kłeckim gimnazjum, ale ze względu na niesprzyjającą aurę (padający non stop deszcz), organizatorzy byli zmuszeni przenieść rozgrywki do sali gimnastycznej. Do rywalizacji przystąpili chłopcy z Kiszkowa, Łubowa, Mieleszyna, Szczytnik Duchownych oraz z Kłecka (2 drużyny), a także dziewczęta z Łubowa, Mieleszyna i Kłecka. W wyniku losowania uczestników Memoriału podzielono na dwie grupy: Kiszkowo, Mieleszyn i Kłecko I rywalizowały w grupie pierwszej, natomiast Szczytniki Duchowne, Łubowo i Kłecko II utworzyły grupę drugą. Mecze dziewcząt początkowo odbywały się równolegle z chłopcami, później już tylko naprzemiennie. W pierwszej części memoriałowych zmagań grano systemem „każdy z każdym”. Zanotowano następujące wyniki:

Grupa I

Kłecko I – Kiszkowo 2:2

Mieleszyn – Kłecko I 2:2

Kiszkowo – Mieleszyn 4:1

Grupa II

Łubowo – Szczytniki Duchowne 4:1

Szczytniki Duchowne – Kłecko II 0:7

Łubowo – Kłecko II 4:0

W meczu o piątą lokatę drużyna ze Szczytnik Duchownych pokonała Mieleszyn 1:0. W spotkaniu o miejsce trzecie, po niezwykle zaciętej rywalizacji, Kłecko I zwyciężyło Kłecko II 3:2, ale dopiero po serii rzutów karnych, w regulaminowym czasie gry zanotowano bowiem rezultat 0:0. Z kolei wielki finał XIII Memoriału, po bardzo emocjonującej grze, także zakończył się wynikiem remisowym, tyle tylko, że rezultat ów brzmiał 1:1. W rzutach karnych lepsi okazali się młodzi piłkarze z Kiszkowa, którzy pokonali swoich rówieśników z Łubowa 2:1.

Tabela:

  1. Kiszkowo
  2. Łubowo
  3. Kłecko I
  4. Kłecko II
  5. Szczytniki Duchowne
  6. Mieleszyn

Honor gospodarzy uratowały natomiast dziewczęta (klasa sportowa!), które pewnie pokonały swoje rówieśniczki z Mieleszyna 8:0, a remisując z Łubowem 1:1, zajęły pierwsze miejsce w turnieju. Łubowo z kolei, pokonując Mieleszyn 3:0, zapewniło sobie miejsce drugie.

Tabela:

  1. Kłecko
  2. Łubowo
  3. Mieleszyn

Najlepszymi zawodnikami turnieju zostali Weronika Kusa (Kłecko) i Adrian Łucjan (Kiszkowo). Za najlepszych bramkarzy uznano natomiast Klaudię Maciuszek (Kłecko) i Mikołaja Słomczewskiego (Łubowo).

Organizatorami memoriałowych zmagań byli: Uczniowski Klub Sportowy „Mitra” Kłecko oraz Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku.

Puchary i nagrody dla zespołów uczestniczących w rozgrywkach ufundowali: Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Urząd Miejski Gminy Kłecko, Rolna Spółka Producencka „Chrobry”, a także rodzina przedwcześnie zmarłego Wicestarosty: Lucjana Bilska, Beata i Remigiusz Bilscy, Anna i Marek Tanasiowie oraz Jan Bilski.

Rozgrywkom przyglądali się między innymi: Adam Serwatka – Burmistrz Gminy Kłecko, Jerzy Berlik – Wicestarosta Gnieźnieński, Stanisław Szczepański – radny powiatowy, Tadeusz Stachowiak – honorowy Prezes PSL Powiatu Gnieźnieńskiego, rodzina i przyjaciele A. Bilskiego.

Andrzej Bilski był wielkim miłośnikiem sportu, sam zresztą kiedyś uprawiał boks. O ile tylko pozwalały mu na to obowiązki, zawsze można było spotkać Go na piłkarskich boiskach w Kłecku i Działyniu, czy też podczas regat żeglarskich na jeziorze Kłeckim. A. Bilski wspierał także Uczniowskie Kluby Sportowe, patronował sportowym imprezom, fundował puchary i nagrody. Był też wielkim zwolennikiem i propagatorem budowy w Kłecku nowej sali sportowej, tej samej, w której wczoraj rozegrany został Memoriał ku Jego pamięci! (red.)