XIV Memoriał im. Andrzeja Bilskiego – Puchar pozostał w Kłecku

Piłkarski Memoriał im. Andrzeja Bilskiego – przedwcześnie zmarłego Wicestarosty Gnieźnieńskiego – rozegrany został w Kłecku. Była to już 14. edycja memoriałowych zmagań. Udział w zawodach, tradycyjnie, wzięli gimnazjaliści. Gospodarze okazali się mało gościnni, bo puchar pozostał w kłeckim gimnazjum.

Sześć drużyn wzięło udział w XIV Memoriale im. Andrzeja Bilskiego w piłce nożnej. Zawody odbyły się na boisku ze sztuczną nawierzchnią, umiejscowionym przy kłeckim gimnazjum. Do rywalizacji przystąpiły szkoły z Kiszkowa, Łubowa, Mieleszyna, Szczytnik Duchownych oraz z Kłecka (2 drużyny). W wyniku losowania uczestników Memoriału podzielono na dwie grupy: Szczytniki Duchowne, Kiszkowo i Kłecko I rywalizowały w grupie pierwszej, natomiast Mieleszyn, Łubowo i Kłecko II utworzyły grupę drugą. W pierwszej części memoriałowych zmagań grano systemem „każdy z każdym”. Zanotowano następujące wyniki:

Grupa I

Kłecko I – Kiszkowo 2:0

Kiszkowo – Szczytniki Duchowne 3:0

Kłecko I – Szczytniki Duchowne 0:1

Ciekawostką może być fakt, że wszystkie 3 zespoły zakończyły zmagania grupowe nie tylko z identyczną ilością punktów, ale nawet (Kłecko I i Kiszkowo) z identycznym stosunkiem strzelonych i straconych bramek. O kolejności w grupie decydowały więc wyniki bezpośrednich starć.

Grupa II

Mieleszyn – Łubowo 2:0

Łubowo – Kłecko II 2:1

Kłecko II – Mieleszyn 0:0

W meczu o piątą lokatę druga drużyna z Kłecka przegrała ze swoimi rówieśnikami ze Szczytnik Duchownych 1:6. W spotkaniu o miejsce trzecie, po niezwykle zaciętej rywalizacji, Kiszkowo zwyciężyło Łubowo 3:1. Z kolei w wielkim finale XIV Memoriału, po dość jednostronnym, aczkolwiek pasjonującym widowisku Kłecko I pewnie pokonało Mieleszyn 3:0.

Tabela:

1 Kłecko I

2 Mieleszyn

3 Kiszkowo

4 Łubowo

5 Szczytniki Duchowne

6 Kłecko II

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Krzysztof Waleriańczyk ze Szczytnik Duchownych. Za najlepszego bramkarza uznano natomiast Alana Wojciechowskiego z Kłecka.

Organizatorami memoriałowych zmagań byli: Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku oraz Uczniowski Klub Sportowy „Mitra” Kłecko.

Puchary i nagrody dla zespołów uczestniczących w rozgrywkach ufundowali: Urząd Miejski Gminy Kłecko, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Rolna Spółka Producencka „Chrobry”, rodzina przedwcześnie zmarłego Wicestarosty: Lucjana Bilska, Beata i Remigiusz Bilscy, Anna i Marek Tanasiowie, Jan Bilski oraz Stanisław Kalemba – były poseł na sejm RP oraz Minister Rolnictwa.

Rozgrywkom przyglądali się między innymi: Adam Serwatka – Burmistrz Gminy Kłecko, Jan Borkowicz – Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kłecko, Tomasz Pokładecki (reprezentował Wicestarostę Jerzego Berlika), Stanisław Szczepański – radny powiatowy, Zbigniew Stajkowski (przedstawiciel Wielkopolskiej Izby Rolnej) wraz z żoną Izabelą, Tadeusz Stachowiak – honorowy Prezes PSL Powiatu Gnieźnieńskiego, rodzina i przyjaciele A. Bilskiego, w tym wspomniany już Stanisław Kalemba.

Andrzej Bilski był wielkim miłośnikiem sportu, sam zresztą kiedyś uprawiał boks. O ile tylko pozwalały mu na to obowiązki, zawsze można było spotkać Go na piłkarskich boiskach w Kłecku i Działyniu, czy też podczas regat żeglarskich na jeziorze Kłeckim. A. Bilski wspierał także Uczniowskie Kluby Sportowe, patronował sportowym imprezom, fundował puchary i nagrody. Był też wielkim zwolennikiem i propagatorem budowy w Kłecku nowej sali sportowej, tej samej, w której – w razie niesprzyjającej aury – rozgrywane są Memoriały ku Jego pamięci!