Zimowe obserwacje ptaków. Jak mądrze dokarmiać ptaki?

Ptaki są najliczniejszą gromadą kręgowców w faunie Polski. Stwierdzono występowanie ok. 400 gatunków, z czego ok. połowa to gatunki lęgowe. Czy jednak potrafimy je rozpoznawać, czy znamy ich zwyczaje?

Wspaniale można obserwować ptaki przylatujące do karmnika. Obserwacje prowadziliśmy w styczniu – lutym 2015 r. Okazało się, że najczęstszymi bywalcami karmnika były wróble i sikorki, które zaliczyliśmy do dominantów. Pozostałe gatunki rzadziej odwiedzały naszą stołówkę, np. rudzik, trznadel, sroka, jemiołuszka.

Obserwacja ptaków skłoniła nas do zastanowienia się nad ich znaczeniem w przyrodzie. Po przestudiowaniu literatury i przedyskutowaniu tego zagadnienia doszliśmy do następujących wniosków. Dziko żyjące ptaki oddają ogromne usługi gospodarce człowieka. Tępią one znaczne ilości owadów i gryzoni, często będących szkodnikami upraw. Rola ptaków w ograniczaniu ilości szkodników upraw jest tak wielka, że wynagradza szkody wyrządzone przez ptaki, np. wyjadanie ziaren zbóż na polach albo owoców w sadach.

Poznaliśmy zasady dokarmiania ptaków, argumenty przeciw oraz za, rodzaje karmy oraz różne budowle karmników. Tworzyliśmy tematyczne ulotki. W polskich warunkach podstawowe rodzaje karmy dla ptaków to: nasiona oleiste (zwłaszcza słonecznik); niesolone: słonina, łój lub smalec; nasiona zbóż; orzechy; mieszanki tłuszczowo – nasienne. Dokarmianie rozpoczynamy po nastaniu mrozów, a kończymy wraz z odwilżą.

Obserwacja ptaków okazała się ciekawym zajęciem, konkurującym nawet z wirtualnym światem komputerów. Skorzystały na tym eksperymencie również ptaki, które nie musiały martwić się o pożywienie. Teraz my będziemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, a ptaki nie będą głodne w zimie!

Response code is 400